3 powody, dla których email marketing jest nadal skuteczny

Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych wielu uważało, że email marketing jest nieaktualny. Jako środek komunikacji pomiędzy biznesami czy z klientami miał powoli odejść w zapomnienie.

Wbrew pozorom, email marketing ma się całkiem dobrze i coraz bardziej się rozwija. Co minutę wysyła się ponad 200 milionów wiadomości dziennie. Ponadto, 73% firm przyznaje, że email marketing jest nieodłączną częścią biznesowych działań. Dlaczego email marketing nadal jest skuteczny?

1. Precyzyjny i rzeczowy

Plotki o przedwczesnej śmierci email marketingu wiążą się z rosnącą popularnością mediów społecznościowych. Nowe formy angażowania odbiorców przyćmiły zalety email marketingu, a na pozór lepsze wyniki kampanii w mediach społecznościowych miały być dowodem na małą skuteczność newsletterów.

Są jednak rzeczy, których media społecznościowe nie są w stanie zrobić tak dobrze jak email marketing. Prowadzący profile społecznościowe próbują zająć uwagę swoich odbiorców na filmami z kotami czy śmiesznymi obrazkami, lecz część ludzi uzna takie taktyki za spamerskie i przestanie śledzić dany profil. Email jest bardziej konkretny, odnosi się do tego co jest naprawdę ważne i interesuje odbiorców. Oczywiście, kluczową kwestią jest posiadanie dobrze skonstruowanej bazy danych odbiorców naszych wiadomości.

Dodatkowo 90% użytkowników Internetu posiada emaile i często z nich korzysta. Nadal nie można powiedzieć tego samego o zasięgu portali społecznościowych, gdzie swoje profile posiada jedynie 70% użytkowników Internetu. Email jest narzędziem sprzedażowym, a media społecznościowe dbają o zaangażowanie klientów.

2. Rozwój narzędzi

Obecnie email marketing pozwala na tworzenie kampanii, które są spersonalizowane, segmentowane i angażują subskrybentów. Można sprawdzić jak dana kampania radziła sobie w oparciu o zebrane dane i testować jaka jej forma będzie najbardziej skuteczna. Email marketing staje się kanałem komunikacyjnym, który może angażować zarówno użytkowników komputerów, tych, którzy częściej korzystają ze smartfonów, tabletów czy najnowszych gadżetów.

3. Skuteczność wiąże się z zainteresowaniem

Newslettery często są kasowane bez czytania. Nie oznacza to jednak, że email jest nieskutecznym kanałem komunikacji. Dużym problemem jest znalezienie sposobu na zainteresowanie odbiorcy. Budując komunikację z klientem warto zastanowić się czy nie jest zbyt sprzedażowa. Powinien to być wstęp do rozmowy z klientem, który zachęca do podjęcia działania. Wysyłając newsletter trzeba się zastanowić czy to co przekazuje się klientowi przyda mu się lub pomoże w rozwiązaniu problemu.

Nie warto spisywać email marketingu na straty. Obecnie może on dostarczyć wiele wartościowych informacji. Jeżeli kampanie nie przynoszą pożądanych rezultatów oznacza to, że trzeba popracować nad komunikacją i zainteresowaniem subskrybenta. Email to narzędzie do precyzyjnej komunikacji z klientem, który oczekuje konkretnych informacji.