Bezpieczeństwo w sieci

Zagrożenie płynące z sieci to bardzo ogólnikowe stwierdzenie. Albowiem grozi nam co najmniej kilka rodzajów niebezpieczeństwa. Część z nich jest wynikiem naszej nieostrożności, część zaś wynika z innych czynników. Z jakimi zagrożeniami musimy się obecnie liczyć? Czy możemy się przed nimi w jakiś sposób uchronić?

bezpieczenstwo_w_sieciOgromnym problemem w ostatnich miesiącach czy latach jest nasza prywatność, a w zasadzie jej brak. To po części wynika z naszej nieodpowiedzialności, gdyż w 98% przypadków, sami te dane udostępniamy. To łakomy kąsek dla stalkerów, którzy uwielbiają wychwytywać swoje ofiary w Internecie. Oczywiście, w erze portali społecznościowych (Facebook, LinkedIn, MySpace) jest to bardzo trudne, więc bądźmy ostrożni.

hacker on duty

Inne zagrożenie płynie ze strony crackerów, czyli osób włamujących się na konta bankowe, pocztowe czy w portalach społecznościowych. To dość niebezpieczne, dlatego coraz więcej mówi się o korzystaniu z zabezpieczeń w postaci trudnego, złożonego hasła oraz wielu innych. Ciekawym wyjściem mogą okazać się klucze zapisywane na USB, które będą niemal nie do odgadnięcia, dopóki ktoś nie ukradnie naszego pendrive’a.

Warto więc pomyśleć nad zabezpieczeń własnych danych i włączeniem podwójnego myślenia przed podaniem danych osobowych, zwłaszcza takich jak numer telefonu czy adres. Mogą one prowadzić do wielu nadużyć, które zwykle nie są przyjemne.