Czego powinniśmy uczyć się od Skandynawii: innowacje w branży energetycznej

Skandynawia nie ma sobie równych w odnawialnych innowacjach energetycznych. Obecnie na pierwszym miejscu plasuje się Szwecja, która wykorzystuje możliwości wydobywania i przetwarzania energii odnawialnej. Najczęściej używając energii wodnej i biomasy. Przyjrzyjmy się uważniej, dlaczego warto pójść śladem krajów skandynawskich.

Biomasa

Innymi słowami jest to wytwarzanie energii pozyskiwanej z odpadów roślinnych oraz zwierzęcych, które ulegają biodegradacji. Istnieje wiele możliwości technologicznych pozwalających uzyskiwać energię z biomasy. Najpopularniejszym sposobem jest wytwarzanie energii w wysoce efektownych, ekologicznych spalarniach. W Szwecji energię uzyskiwaną z biomasy stosuję się głównie do ogrzewania.

Woda

Pionierem w pozyskiwaniu energii wodnej jest następny skandynawski kraj, Norwegia. Energia z hydroelektrowni pokrywa około 99% zapotrzebowania kraju na prąd. Liczba hydroelektrowni sięga tam aż tysiąca, a najszybszy rozwój datuje się na lata 70 ubiegłego stulecia.

Wiatr


Prawie połowa energii zużytej w Danii pochodzi z elektrowni wiatrowych. Co więcej, kraj ten do 2050 roku chce kompletnie zrezygnować z kopalni surowców energetycznych i pozyskiwać energię jedynie z surowców odnawialnych.

Energooszczędne domy

W Finlandii popularne są energooszczędne domy, które umożliwiają stałą kontrolę zużycia energii, co więcej jest możliwe, aby przełączyć dom na tryb niskiej energii według własnego uznania.

Co więcej, na porządku dziennym jest widok energooszczędnych samochodów zasilanych energią elektryczną na ulicach skandynawskich miast.

Jak widać energia innowacyjna, jest bardzo ważnym czynnikiem, który pozytywnie wyróżnia kraje skandynawskie i daje im pierwsze miejsce na świecie w ilości wytwarzanej energii ze źródeł odnawialnych. Tymczasem Polska, niechlubnie stoi na czele w wytwarzaniu szkodliwego dwutlenku węgla. Jeszcze do niedawna Polska energetyka głównie opierała się na pozyskiwaniu energii z nieodnawialnych surowców takich jak węgiel kamienny i brunatny. Na szczęście unijne standardy zmuszają nas do konsekwentnego ograniczania użytku węgla i szukania innowacyjnych metod produkcji energii, która równocześnie jest przyjazna dla środowiska.

Więcej o innowacjach w energetyce przeczytasz na https://trendywenergetyce.pl/