Jakie mamy rodzaje ładunków ponadnormatywnych?

Transport ładunków ponadnormatywnych stanowi bardzo istotną gałąź całego przemysłu transportowego. Firmy specjalizujące się w takim typie usług przewozowych muszą liczyć się z szeregiem regulacji prawnych i ogromnymi wymaganiami dotyczącymi już samego transportu. Niewiele osób wie, że ładunki gabarytowe jeszcze się dzielą, powodując niemałe zamieszanie w świecie transportu.

A dzielą się one ze względu na kilka kryteriów: wymiary, wagę oraz kształt. W ten sposób wyróżnić możemy 4 podstawowe typy ładunków ponadgabarytowych. A są nimi:

1) Ładunki ponadgabarytowe zwykłe (do 25 ton)

– są to materiały, które nieznacznie przekraczają normatywne zalecenia drogowe. Należą do nich między innymi: różnego typu konstrukcje stalowe, małe urządzenia oraz maszyny, nieduże zbiorniki. Do przewożenia tego typu towarów nie trzeba wiele zachodu. Wystarczy odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie pociągu czy przyczepy.

przewozy ponadnormatywne

2) Ładunki ponadgabarytowe specjalne

– nie są one nadzwyczaj ciężkie. Raczej zwraca się uwagę na ich niecodzienne wymiary, które mogą powodować problemy w przewozie. Do tego typu ładunków należą między innymi zbiorniki i różnego rodzaju elementy urządzeń. Warto pamiętać, że ładunki specjalne, ze względu na swoją niedużą masę, nie powodują uszkodzeń drogowych.

3)  Ładunki ponadgabarytowe ciężkie (70-100 ton)

– są to głównie maszyny stosowane w budownictwie, rolnictwie, często także elementy statków, a nawet całe wagony kolejowe czy tramwajowe. Tego typu ładunki mogą mieć poważny wpływ na infrastrukturę drogową i stanowią niemały problem dla przewoźników.

transport ładunków ponadnormatywnych4) Ładunki ponadgabarytowe ciężkie o masie skupionej (100+ ton)

– jest to najcięższy typ ładunków przewożonych przez człowieka. W skrajnych, rekordowych przypadkach ich ciężar może dochodzić nawet granic tysiąca ton! Mimo że często są niedużej wielkości, charakteryzują się ogromną masą, którą właśnie dlatego nazywamy „skupioną”. Takie ładunki to przede wszystkim różnego rodzaju generatory, transformatory czy turbiny. Ich przewóz jest ogromnym wyzwaniem dla firm transportowych.