Księgowość w małej firmie – czy outsourcing ma sens?

Kiedy prowadzimy wielką firmę, nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z księgowością. Tak wiele faktur, dokumentów, baz danych, raportów i analiz wymaga współpracy całego działu księgowego. Co jednak w przypadku, kiedy prowadzimy działalność małą, na przykład jednoosobową? Czy outsourcing usług rachunkowych i księgowych ma tu sens?

Ostatnimi czasy bardzo głośno mówi się o programach do prowadzenia samodzielnej księgowości online. Dominują różnorodne portale internetowe, pojawiają się w formie aplikacji, narzędzi do ściągania czy też programów, które działają przy wykorzystaniu chmury internetowej. W przypadku wielkich korporacji nie będą dobrym rozwiązaniem z uwagi na natłok spraw oraz wielość różnorodnych dokumentów. Jednak w przypadku małych i średnich przedsiębiorców mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego?

Księgowi i biura rachunkowe słono kosztują

Każdy, kto prowadzi lub prowadził firmę i korzystał z usług profesjonalnego księgowego lub biura rachunkowego wie, jak duże koszty się z tym wiążą. Wystarczy przejrzeć cenniki księgowych i biur, by zrozumieć, jak spora część naszych wydatków może wędrować właśnie do nich. Szacuje się, że koszty te mogą utrzymywać się na poziomie nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, jeśli zdecydujemy się na kompleksową usługę, a nawet mogą rosnąć (z uwagi na nasze rosnące zyski i ilość transakcji).

Zdecydowanie lepszą propozycją dla małych i średnich przedsiębiorców będzie samodzielne prowadzenie działań księgowych za pomocą programu do księgowania online (np. Taxomatic).

Czas w biznesie jest na wagę złota

Nie da się ukryć, że czas to jednostka, której nie da się kupić za żadne pieniądze. Jego dostępność pozwala jednak pieniądze zarabiać. Podczas kiedy Ty marnujesz kolejne godziny na jeżdżenie do biura księgowego, długie rozmowy telefoniczne z księgowym czy też zapoznawanie się z jego zaleceniami oraz raportami i analizami, inni przedsiębiorcy prężnie działają i nie ograniczają się do czasu pracy księgowego (od ósmej do szesnastej).

Jeśli postanowisz nie outsourcingować działań księgowych i rachunkowych na zewnątrz, masz szansę zaoszczędzić sporo czasu. Korzystanie z programu do księgowania online wymaga systematyki, jednak w tej właśnie systematyce tkwi cała tajemnica oszczędzania czasu. Wykonuj wszelkie działania od razu (program umożliwi Ci szybkie księgowanie faktur czy wystawianie dokumentów) i nie zostawiaj zadań na później. Na pewno odczujesz przypływ dodatkowych godzin, a co za tym idzie – pieniędzy lub… własnego szczęścia w postaci wolnego!